Twórcy - Przegląd Piosenki Aktorskiej

Barbatuques

2015-03-13 12:58:25

reżyseria: Fernando Barba
scenografia: Deise Alves
światło: Miló Martins
realizacja dźwięku: André Magalhães
występują: Flavia Maia, Lu Cestari, Heloisa Ribeiro, Tais Balieiro, Renato Epstein, André Venegas, Gilberto Alves, João Simão, Mauricio Maas, Charles Raszl

Rytm to ciało. Rytm to życie. Rytm to muzyka.

Brazylijczycy z zespołu Barbatuques obchodzą się bez instrumentów, bo ich instrumentami są ręce, nogi, brzuchy, twarze, skóra.

Grupę założył blisko 20 lat temu Fernando Barba, absolwent politechniki w São Paulo, zafascynowany możliwościami wykorzystania ludzkiego ciała jako instrumentu perkusyjnego. Od działalności naukowej do artystycznej był tylko krok, w połowie lat 90. Barba prowadził już własną szkołę muzyczną, a chwilę później powołał do życia zespół, który szybko przestał był jedynie ciekawostką, a stał się, najpierw lokalną, później regionalną, w końcu zaś globalną gwiazdą, przy której piosence „Beatiful Creatures” bujało się w kinowych fotelach i wzruszało się kilkadziesiąt milionów widzów hollywoodzkiej animacji „Rio 2”.

Oczywiście, by tak się sprawy potoczyły i Barbatuques z zespołu „laboratoryjnego”, służącego do badania muzycznych możliwości, w jakie wyposażyła człowieka jego własna anatomia, stał się instytucją rozrywkową, potrzebny był odpowiedni repertuar. Tego dostarczył Barbie i jego współpracownikom brazylijski folklor, pełen skomplikowanych konstrukcji rytmicznych, wyzwalający w wykonawcach ogromny, energetyczny potencjał, no i, przede wszystkim w cudowny sposób łączący głęboką duchowość ze zmysłowością.

Barbatuques są w Brazylii prawdziwą instytucją. Trzon zespołu tworzy kilkanaście osób – fantastycznie muzykalnych kobiet i mężczyzn w różnym wieku – którzy nie tylko występują na całym świecie, ale niemal wszędzie, gdzie się pojawiają, prowadzą warsztaty wokalno-perkusyjno-ruchowe; opracowane przez Fernando Barbę i jego współpracowników programy edukacji artystycznej zostały wprowadzone do wielu brazylijskich szkół. Wyobrażają sobie Państwo polską szkołę, w której dzieci zamiast na religię idą na zajęcia, dosłownie, kłapania szczęką?

Zapraszamy także na przedpołudniowe warsztaty Barbatuques!

Nowa forma edukacji muzycznej i percepcji dźwięku – praktyczne zajęcia grupowe z „grania na ciele” uczą, jak odkrywać dźwięki wytwarzane przez ludzkie ciało. Grupa prowadzi je od około 10 lat i zaprasza profesjonalnych nauczycieli, muzyków i artystów innych dyscyplin , niezależnie od wieku i poziomu edukacji.

25 marca, środa
10:00-13:30 |  warsztaty Barbatuques | Teatr Muzyczny Capitol, Duża Baletówka | bilety 10 zł

18:00 | Barbatuques: Indivíduo Corpo Coletivo | Teatr Muzyczny Capitol, Duża Scena | bilety 25 i 30 zł

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ostatnio dodane
Popularne
Student z Łodzi wygrał konkurs 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Student z Łodzi wygrał konkurs 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Złoty Tukan i 25 tys. zł trafiły w tym roku do Macieja Musiałowskiego.

Sex Drugs & Monodram
Sex Drugs & Monodram

Arkadiusz Jakubik wciela się w postać sfrustrowanego, starzejącego się rockmana, bożyszcza tłumów i rockendrolowca buntownika.