Twórcy - Przegląd Piosenki Aktorskiej

Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variété

2015-03-13 12:49:50

Zimnofalowych piosenek, poddanych wraz z upływem czasu stylistycznym dressingom, słuchają dziś główne młodzi, łagodnie gniewni nastolatkowe – kiedyś jednak, mniej więcej trzy dekady temu, za sprawą radiowej Trójki i hitu „I znów ktoś przestawił kamienie” (oraz, w proporcjonalnie większym stopniu, wraz z docierającymi do Polski piosenkami zespołu The Cure) o zimnej fali było naprawdę głośno. Nie mogłeś być polskim, mniej lub bardziej niepogodzonym z rzeczywistością, Inteligentem, jeśli nie wiedziałeś, czym jest cold wave, jeśli nie znałeś zespołu Variété.

Od tego czasu wiele się zmieniło, inteligentom wolno już więcej, w zasadzie wolno im w ogóle nie wiedzieć nic o muzyce i nie interesować się poezją, rodzima nowa fala stała się zjawiskiem archiwalnym, a Variété już dawno wszedł w inne, bardziej skomplikowane i ambitne muzycznie obszary. Jedno się jednak nie zmieniło – liderem bydgoskiego zespołu pozostał poeta i kompozytor Grzegorz Kaźmierczak i w dalszym ciągu nie pisze on wesołych rymowanek o sercowych podbojach.

W 2013 r. ukazał się ostatni, jak dotąd album Variété, „Piosenki kolonistów”. Trudno najnowszy repertuar zespołu Kaźmierczaka nazwać standardowym dziełem rockowym: mnóstwo tu nu-jazzowych, połamanych rytmów, intrygujących elektronicznych wtrętów, a melorecytowane teksty z miejsca przykuwają uwagę, choć śpiewać się ich razem z wokalistą, dajmy na to w samochodzie, nijak nie da, bo to nie są melodyjne piosenki spod znaku krainy łagodności. O ile wiele lat temu panowie z Variété ze swoją muzyką idealnie wpisywali się w modną estetykę i dzięki mediom otarli się o rockową sławę made in Poland, dziś raczej nie mają w nich czego szukać. Im starsi, tym bardzie na przekór modom, trendom i oczekiwaniom. Trudną sobie drogę wybrali, ale chyba dzięki temu ciągle mają o co walczyć.

„Bal” z choreografią i w reżyserii Jacka Gębury to spektakl baletowy, którego scenariusz został oparty na (wykonywanych przez zespół na żywo) piosenkach Variété. Rzecz rozegra się – czytamy w autorskiej eksplikacji – w kurorcie w górach wysokich, podczas wieczorku zapoznawczego, kiedy to bohaterowie, zebrani przez los w jednym miejscu, prostować będą zakręty rzeczywistości. Słowa, muzyka i taniec.

scenariusz i reżyseria: Jacek Gębura
scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
reżyseria światła: Tomasz Filipiak
muzyka: zespół Variété

występują:
Ilona Gumowska
Anna Krych
Leszek Bzdyl
Jacek Gębura
Jan Kochanowski
Tadeusz Rybicki

oraz zespół Variété w składzie:

Grzegorz Kaźmierczak
Marek Maciejewski
Marcin Karnowski
Bartek Gasiul
Grzegorz Korybalski

23 marca, poniedziałek
20:00 | Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień | bilety 40 zł

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ostatnio dodane
Popularne
Student z Łodzi wygrał konkurs 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Student z Łodzi wygrał konkurs 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Złoty Tukan i 25 tys. zł trafiły w tym roku do Macieja Musiałowskiego.

Sex Drugs & Monodram
Sex Drugs & Monodram

Arkadiusz Jakubik wciela się w postać sfrustrowanego, starzejącego się rockmana, bożyszcza tłumów i rockendrolowca buntownika.